Svenska tävlingsguiden

Visa tidigare dagar

  • fredag 11 okt

    • 08.00 08.40
      Handboll – 

      Gruppspel, grupp A

      Sverige-Australien 2-0 (22-11, 28-8)
      Svenska poäng: Jesper Knutsson 14, Martin Käck 10, Hampus Dahlqvist 8, Henrik Dahlberg 6, Fredrik Sunesson 2, Niklas Ekberg 2, Rasmus Dovsjö 2

      Lägg till i kalender
    • 17.00 17.40
      Handboll – 

      Gruppspel, grupp A

      Sverige-Oman 2-0 (16-14, 16-14)
      Svenska poäng: Henrik Dahlberg 10, Hampus Dahlqvist 8, Martin Käck 8, Jesper Knutsson 2, Fredrik Sunesson 2, Rasmus Dovsjö 2

      Lägg till i kalender
  • lördag 12 okt

    • 08.50 09.30
      Handboll – 

      Gruppspel, grupp A

      Sverige-Danmark 0-2 (20-25, 12-19)
      Svenska poäng: Martin Käck 12, Rasmus Dovsjö 8, Jesper Knutsson 6, Henrik Dahlberg 4, Hampus Dahlqvist 2

      Lägg till i kalender
    • 13.50 14.30
      Handboll – 

      Gruppspel, grupp A

      Sverige-USA 2-0 (23-18, 19-18)
      Svenska poäng: Martin Käck 18, Rasmus Dovsjö 12, Hampus Dahlqvist 6, Henrik Dahlberg 3, Jesper Knutsson 2, Erik Wessberg 1

      Lägg till i kalender
    • 18.30 20.00

      Invigningsceremoni

      Lägg till i kalender
  • söndag 13 okt

    • 07.30 14.00
      Vattenskidor – 

      Herrar hopp, försöksomgång

      Felix Blomqvist
      Kvalet ställs in och alla nio åkare går vidare till final.

      Lägg till i kalender
    • 08.50 09.30
      Handboll – 

      Gruppspel, grupp A

      Sverige-Brasilien 0-2 (20-26, 12-16)
      Svenska poäng: Martin Käck 10, Henrik Dahlberg 8, Jesper Knutsson 8, Niklas Ekberg 2, Erik Wessberg 2, Rasmus Dovsjö 2

      Lägg till i kalender
  • måndag 14 okt

    • 05.35 07.00
      Triathlon – 

      Aquathlon, damer individuell final

      1) Francisca Tous, Spanien 29,38, 2) Kseniia Levkovska, Azerbajdjan +0,25, 3) Antoenela Manac, Rumäninen +0,39. Sv plac: 14) Ida Burrows +2,09

      Lägg till i kalender
    • 08.00 10.00
      Vattenskidor – 

      Herrar hopp, final

      1) Vladimir Ryanzin, Ryssland 59,9 m, 2) Stepan Shpak, Vitryssland 59,2, 3) Emile Ritter, Chile 59,1. Sv plac: 6) Felix Blomqvist 56,1

      Lägg till i kalender
    • 18.10 18.50
      Handboll – 

      Kvartsfinal

      Sverige-Ungern 2-1 (17-19, 22-20, 7,4)
      Svenska poäng: Martin Käck 19, Henrik Dahlberg 10, Jesper Knutsson 7, Hampus Dahlqvist 4, Niklas Ekberg 2, Erik Wessberg 2, August Elmberg 2

      Lägg till i kalender
  • tisdag 15 okt

  • onsdag 16 okt

Partners